Tänavatantsulahingud Eesti meistri- ja karikavõistlustel

5. jaan 2023

Detsembri alguses kütsid Viimsi Artiumis põranda kuumaks tänavatantsijad, et selgitada välja Eesti meistrid püstistes tänavatantsudes ja karikavõitjad breiktantsus. Võistlusi vedas Eesti Tänavatantsijate Liit, mis on alates möödunud aastast aktiivsemalt tegutsenud. Kohale tulnud ligi saja tantsija seas oli ka Mirell Karhu, kes ise Viimsis noortele tänavatantsu õpetab.

Terve päeva kestnud võistluste käigus selgusid kuus Eesti meistrit ja neli karikavõitjat. Kuna tegemist oli aasta viimase võistlusega, kuulutati välja ka aasta 2022 üldkarikavõitjad, kes on kogunud liidu edetabelis enim punkte ja jäänud heade tulemustega silma kõigil etappidel.

Osalejaid oli seinast seina, alustades pisikestest lastest, lõpetades täiskasvanutega. Kuigi suurem osa võistlejatest olid eestlased, siis olid kohal ka mõned välisriikide tantsijad.

Viimsist kasvab uusi tantsijaid
Viimsi vallas JJ-Street Tantsukoolis tänavatantsutreeninguid viljelev Mirell Karhu kinnitas, et oli sündmuse asukoha valikuga rahul. „Kui sain teada, et Eesti meistrivõistlused toimuvad Viimsis, olin selle üle väga elevil. Teadsin, et kohalikud noored olid juba ammu soovinud näha päris tänavatantsuvõistlust oma silmaga ja nüüd toodi neile võistlus koju kätte. Lisaks kiidan asukoha valiku väga heaks, sest äsja valminud Viimsi Artium ongi loodud mõttega, et tuua kokku erinevad kultuurivaldkonnad,” tõdes Karhu.

Breiktantsu hindasid sel korral Inglismaalt pärit B-Boy Renegade, Eesti oma B-Boy Mykee ja Ukraina juurtega B-Boy Tino. Püstiste tänavatantsustiilide kohtunikeks olid sel korral veel teisedki Euroopa tipud – Shannon Whichaway Sha ja Oskar Supreme Pitre. "Mul on hea meel näha, et Eestis on tänavatantsul olemas nüüd katuseorganisatsioon ning siin rajatakse ühtset süsteemi ja tugevat kommuuni," kinnitas Shannon Whichaway Sha. "Iga võistlusega tase tõuseb. Kui viimati käisin suvisel võistlusel Eestis, siis sellega võrreldes oli muutust juba näha ning igal juhul liigutakse õiges suunas," lisas Oskar Supreme Pitre.

Mirell Karhu sõnul oli publik väga mitmekesine. “Tore oli näha, et lisaks tänavatantsijatele oli pealtvaatajate seas palju ka neid, kes puutusid sarnase võistlusega esimest korda kokku. Võistleja rollis olin ka mina ning võrreldes varasemate kogemustega oli hoopis teine tunne tantsida piirkonnas, kus ise ka tihedalt käin ja tegutsen. Rahva toetus ja positiivsed sõnad tähendasid mulle palju,” kirjeldas ta.

Päeva juhtis MC Culpas ja muusikat mängisid DJ Sergucci ja DJ Koldun. Juba mitmendat võistlust puldis olev DJ Sergucci Lätist tunnistas, et on rõõmus, et saab pidevalt naaberriigi tänavakultuuri arengu juures viibida. "Kõige toredam on näha, et alati on meeleolu ja energia väga hea ning organisaatorid on näinud vaeva, et korraldada tänavatantsuvõistlusi võrdväärselt teiste spordialade võistlustega," nentis ta.

Päevajuhi rolli täitnud MC Culpas andis meistrivõistlustel ka kiire räpikontserdi, mille publik hästi vastu võttis. "Nii põnev on vaadata, kuidas noored talendid kütavad tantsu ja annavad endast kõik. Inimesed Eestis, kes pole selliseid võistlusi veel näinud, peaksid kindlasti ennast kurssi viima," rõhutas ta.

Viimsi vallas on Karhu treeninguid noortele läbi viinud alates septembrist. “Selle ajaga oleme suutnud kokku koondada väga energilised ja teotahtelised noored. Juba vähem kui poole aastaga oleme isegi noortega jõudnud esinemas käia ja on näha, et tants väga meeldib neile. See üks võistluspäev andis ka kindlasti noortele motivatsiooni edasi treenimiseks, et tulevikus ka ise suurtel lavadel esineda ja võistelda, Loodan, et saali leiavad jaanuarikuus tee ka need, kes seda ala veel proovinud pole,” selgitas Karhu. Nimelt algab jaanuarikuus JJ-Street Tantsukoolil uute õpilaste vastuvõtt.

Järgmisena ootavad ees veebruaris Eesti meistrivõistlused breiktantsus 2022 ning uue aasta esimene karikaetapp tänavatantsudes. Eesti karika- ja meistrivõistluseid korraldab Eesti Tänavatantsijate Liit koostöös Eesti Tantsuspordi Liiduga. Kõik võistlustel osalevad tantsijad, kes on Eesti Tänavatantsijate Liidu liikmed, pääsevad automaatselt Eesti tänavatantsijate edetabelisse, mis on üleval kodulehel.

Tulemused
Breiktantsu III karikaetapi võitjad:
Breaking lapsed 1vs1 (kuni 12-aastased) – Bboy M1ronMan, Miron Korabljov
Breaking juunior 1vs1 (13–16-aastased) –Bboy Potom Podumaju, Sergei Malinov
B-girl 1vs1 täiskasvanud (17+) – Bboy Genix,  Genneth Grünthal
B-boy 1vs1 täiskasvanud (17+) – Bgirl Rule, Lisanna Soots

Eesti meistrid 2022 püstistes tänavatantsudes:
Locking 1vs1 – Kertu Kibal
Popping 1vs1 – Tauri Vosman
House 1vs1 – Julius Marcus Simm (JuliO)
Krump 1vs1 – Jelena Sibalova (One Shot)
Hip-Hop Junior 1vs1 (kuni 14-a) – Milena Filjok