Torm tõi turma ja tööd

18. okt 2023
foto

Selle sügise tormilisim tervitus saabus 6. oktoobri õhtul, mil tuul tõusis sellise jõuga, et sai alles 9. oktoobri hommikuks pidama. Leppneeme ilmajaama andmetel ulatusid tuulepuhangud kuni 30 m/s, veetase tõusis kuni 80 cm. Üle kahe päeva möllanud maru külvas tormikahjusid ja tõi kaasa kuhjaga tööd. 

Vallavalitsuse brigaadid ja lepingupartnerite (AS TREV-2 Grupp, KH Energia-Konsult) meeskonnad olid väljas pea kogu tormiaja jooksul. Kõige suurema koormuse sai teehooldaja, kes pidi pikki tööpäevi tegema ja kiirelt reageerima, et teid vabastada. Mõned tunnid sai vahepeal ka magada ja siis algas uus päev. Puid kukkus lisaks teedele ka tänavavalgustusele, mänguväljakutele. Ümber kukkus liiklusmärke, stende, mõnes kohas olid piirdeaiad kõnniteel. Kahjusid tuli likvideerida samaaegselt mitme ekipaažiga, lisaks toimus eraldi meeskondadega logistika ja seire. Valla avalikku ruumi aitas korras hoida läbi mitmete vahetuste ja järelkoristusega ligikaudu 35 inimest. Koristustööd jätkub mitmeks nädalaks, osadel aladel on veel praegugi vaja eemaldada ohtlikuks muutunud puid.

Üle 100 puu tormimurdu
Viimaseid teateid kokku võttes langes erinevatele teedele 77 puud. Haljakutest sai kõige suurema löögi mõisapark, kus torm tõi alla ligikaudu 25 puud ja muutis mitmed ohtlikuks. Mõisapargist tormimurru koristamiseks korraldati nädal tagasi talgupäev, tööd aga jagus mitmeks päevaks.  

Lisaks murdunud puudele võis teemaadelt ja haljakutelt leida tormijärgselt paarsada ladvaoksa. Rääkimata lugematust arvust okstest, puulehtedest jm sodist, mida tuul teedele kandis. Teekatete puhastus võttis nädala. Eraldi järelkoristust ja äravedu vajas ligi 100 kohta üle valla ja see kestab mõnes kohas jätkuvalt. 

Lisaks on metsas puid pikali erinevatel matkaradadel ja kohtades, kus viimsilased armastavad jalutada. Hetkel pole veel sinna jõutud – taksistustest võib teavitada e-posti aadressil kommunaal@viimsivv.ee, edastame teabe RMK-le. Samuti võib metsarajale langenud puu ise vabatahtlikuna abistades läbi saagida. 

Sajandivanuste puude hukk
Tormiga hukkusid või said vigastada ka mõned meie valla väärikamad puud. Naissaarel Kunila mäel asuv Kunila mänd on siinset elu tunnistanud ligi 300 aastat. Looduskaitse all olev suursuguses eas mänd pidi seekord tormile alla andma. 

Mõisapargis muutus ohtlikuks mänguväljaku serval kasvanud lehis, mis asub seal juba mõisaparunite ajast. Lehis tuli maha võtta. Ka murdis torm mõisapargis mitu Laidoneri ajal istutatud remmelgat. 

Elektrikatkestused
Üle pika aja toimus ka ulatuslik elektrikatkestus, mis vältas ligi kaheksa tundi. Vooluta olid külad Leppneemest Muugani, lisaks osaliselt Lubja, Äigrumäe, Pärnamäe, Laiaküla. Rikete kõrghetkel oli elektrita ca 1450 majapidamist. Ligikaudu kümnes kohas langesid puud elektriliinidesse või tänavavalgustuskaablitele, vigastada sai neli tänavavalgustusmasti. 

Torm tegi kahju ka eramaadel
Erinevaid tormikahju teateid tuli ka eramajade omanikelt. Puid kukkus nii majadele, abihoonetele kui ka aedadele. Rannalähedaste või lagedate alade ääres metsaga kaetud kinnistute omanikel esines rohkelt tormimurdu. Tormijärgsetel nädalatel on arboristidel palju tööd olnud. 

Aitäh kõigile abistajatele!
Soovin tänada kõiki, kes väsimatult väljas olid ja aitasid kahjusid likvideerida. Aitäh teemeistrid Mirko ja Martin ning teie meeskonnad! Aitäh käidumeister Tõnu ja sinu brigaad! Aitäh valla kommunaaltiimile eesotsas Taavi, Raidi, Imre ja Margusega, kes ringsõite tegid ja abiks olid! Aitäh kõigile viimsilastele, kes te samuti appi tulite! Aitäh mõisaparki koristada aidanud vallavalitsuse meeskonnale, Viimsi Haldusele ja teistele talgulistele! Üheskoos suudame palju!

Enim tuli teateid langenud puude osas:
Mõisapark – ca 25 puud
Tädu rada – 6 puud
Leppneeme tee – 6 puud
Reinu tee – 5 puud 
Randvere tee – 5 puud
Karulaugu rada – 5 puud
Ampri tee – 4 puud
Krillimäe tee – 4 puud
Mereranna tee – 4 puud
Rohuneeme tee – 3 puud

Alar Mik
abivallavanem

Foto: Imre Saar