Väike Päike huvikool kujundab teadlikult tuleviku oskusi

31. jaan 2023
foto

Huvitegevuses omandatakse nii eri- kui ka üldoskusi, mis lubavad lapse potentsiaalil avaneda ja areneda parimal võimalikul moel. Lapsi erinevate aladega tutvustades tasuks jälgida huvi tekkimist, seda toetada ja selle pinnalt arenguteed juhtida. 

Lapse arengus on kõige kiirem periood just kuuenda eluaastani. Selle eani saadud kogemused on määrava tähtsusega edasise elu jaoks. Selleks, et laps kasvaks eneseteadlikuks ja ennastjuhtivaks inimeseks, on teadlased välja toonud hulga nii-öelda tulevikuks esmatähtsaid oskusi nagu loovmõtlemine, koostöö-, kommunikatsiooni-, eneseregulatsiooni- ja  kohanemisoskus. Oluline on probleemidele/väljakutsetele reageerimine ja paindlikkus. Tulevikuametid, millele me veel nimegi ei oska anda, vajavad loovalt mõtlevaid, suhetes paindlikke ja vaimselt õnnelikke inimesi, kes on empaatilised ja tulevad toime nii enda kui ka teiste emotsioonidega (ka negatiivsetega).

Uuringud näitavad, et 85% inimese ajust on välja arenenud 3. eluaastaks. Paljud oskused, mida laps sel perioodil omandab, saadavad teda terve elu. Väike Päike huvikool pakub beebidele ja väikelastele erinevaid tegevusi kõikides Väikese Päikese asukohtades, ka Viimsis (Kraavi tee 1). Oluline on rõhutada, et huvikoolis pole õppimine eesmärk omaette, see toimub iseenesest selleks loodud soodsatel tingimustel. Lapsel, keda ümbritseb vaheldusrikas, stiimuliterohke keskkond koos usaldusväärsete täiskasvanutega, on parimad võimalused kasvada tasakaalukaks ja õnnelikuks inimeseks. Vanemale pakutakse juhendajate kaasabil mõtteid ja praktilisi oskusi, mida koos kodus ette võtta, millele tähelepanu pöörata ja kuidas olla oma lapse arengutee toetajaks. Lapsevanema roll on lapse huvi toetada ning vajadusel ka motiveerida. Kõik, mida laps kogeb, saab tema päriselu osaks. Jaan Aru on kirjutanud, et aju areneb just siis, kui on natuke raske ja peab pingutama!
Huvikooli tundides on oluline osa muusikal, helidel lapse ümber, mis toetab tulevikus loovat mõtlemist. Tänased teadusuuringud kinnitavad, et kõik inimesed saavad olla musikaalsed, musikaalse kuulmise ja viisipidamisega ning seda saavutada on kordades lihtsam, kui seda treenitakse juba varases eas.

Väikelaste muusikaring
Viimsi huvikooli muusikaringi juhendaja Maive Lille on suure kogemusega. Ta loob lastele ja vanematele meeldiva atmosfääri läbi rütmide, helide, pillide, laulude ja tantsude suhtlemiseks. See arendab lapse meloodiataju, rütmitunnet, koordinatsiooni ja erinevate pillide käsitlemise oskusi. Lisaks arenevad lastel sotsiaalsed oskused, keeleline võimekus ja silmaring. Vanema ning lapse vahel süveneb harjumus koos tegutseda. Muusikatunni ülesehitus on vaheldusrikas: laulmine ja pillimäng vahelduvad liikumistegevuste ning lihtsamate võimlemisharjutustega. Muusikatunni teemad on seotud lapse kasvamise ja aastaringiga. Näiteks detsembri viimane tund oli täis piparkoogilõhna ja päkapikkude tegemisi ning mais saab olema ühine rõõmupidu, kuhu on oodatud lapsed koos terve perega.

Muusikaringid Viimsis toimuvad kolmapäeviti: 1–3-aastastele kell 10.30, 4–12 kuu vanustele beebidele kell 11.15, 5–7-aastased lapsed õpivad viisikandlemängu kell 14.10 ja kell 15 koguneb lauluklubi 3–7-aastaste lastega.

Väikelaste võimlemistunnid
Novembrist alustas huviringina ka füsioterapeut Liis Piirsoo võimlemistund. Beebi- ja väikelapseeas toimub palju arengulisi muutusi, mis on üksteisega tihedas seoses. Vaimne edenemine loob ühelt poolt võimalused kehaliseks arenguks, teisalt võimaldab kehaliste oskuste omandamine edasist vaimset arengut. Kui imikueas on lapsed tiheda perearsti ja -õe jälgimise all, kes hindab lapse arengu erinevaid tahke, siis väikelapse- ja eelkoolieas (vanuses 1–7 aastat) jäävad paljud lapsed erialaspetsialistide vaateväljast kõrvale. Kuigi selles vanuses ei ole laste kehaline areng enam nii suurejooneline nagu esimesel eluaastal, on ka selles vanuses mitmed olulised etapid. Arenevad ja täiustuvad paljud liigutusmustrid, areneb rüht ja kehatunnetus ning omandatakse väga variatiivsed ja erinevaid oskusi nõudvad liikumisvõimalused (ujumine, rattasõit, suusatamine ja palju muud). Sagedasemad probleemid, millega sellises vanuses lapsed füsioterapeudi vaatevälja jõuavad, on kehahoiakuga seotud: rühihäired ning tallavõlvide arenguga või jalgade teljelisusega seotud probleemid (x- või o-jalgsus). Lisaks kohtab sageli erinevate traumade järgsete muredega lapsi.

Nagu paljude probleemide puhul, on ennetus ja teadlikkus kõige võti – kehalisi probleeme on palju lihtsam ennetada, kui tagajärgedega tegeleda. Ja teadlikkus lapse arengust loob võimalused erinevate probleemide ennetamiseks või märkamiseks võimalikult varajases staadiumis. Kõikide eelnevalt välja toodud küsimuste puhul saab last ja lapsevanemat toetada füsioterapeut. 

Praeguses infoühiskonnas on palju vabalt kätte saadavat infot lapse normaalse arengu kohta. Kergesti on leitavad erinevate oskuste saavutamise verstapostid ja ohumärgid, mida iga vanem saab oma parima teadmise juures lapse arengu puhul jälgida. Lapsevanemana võib kogu selles virrvarris olla keeruline laveerida ning kriitilise pilguga info sisukust enda lapsest lähtuvalt hinnata. Treeningtunnid või spetsialisti individuaalne konsultatsioon annavad lapsevanemale toe ja läbimõeldud tegevustega hea pagasi probleemide ennetamiseks. 

Arendavad rühmatunnid füsioterapeudiga toimuvad Viimsis teisipäeviti: beebidele vanuses 6–12 kuud kell 9.30, 1–2-aastastele kell 10.30 ja kell 11.30 beebid vanuses 3–6 kuud. 

Kõik Väikese Päikese tunnid ja teenused Viimsis toimuvad Väike Päike Viimsi lasteaias aadressil Kraavi tee 1.

Väike Päike väärtustab igas oma tegevuses lapsekeskset lähenemist ja varajast märkamist. Peame oluliseks lapsevanemate igakülgset toetamist ja arendamist, seega ei paku me ainult huviringe, vaid ka tugiteenuseid: füsioteraapia, logopeediline ravi, eripedagoogiline, psühholoogiline ja pedagoogiline nõustamine, beebimassaaž ja -ujutamine.

Lisaks toimub Väikeses Päikeses väikelastele ja nende peredele veel sensoorseid elamuskontserte/mänguhommikuid ja 3–7-aastastele lastele põnevaid huviringe: zumba, kokandus, teadus, robootika, jalgpall, judo, viisikannel, laulmine, robootika jpm. Meie tegemistel saate silma peal hoida nii Väike Päike Lasteklubi Facebookis, Instagramis kui ka kodulehel.

Teeme koostööd!
Väike Päike huvikool kutsub ka koostööle! Otsime erinevaid juhendajaid ja põnevaid inimesi loenguid pidama, õpitube korraldama, huviringe ja laagreid juhendama, kontserte andma. Otsime ka uusi kohti, kuhu laieneda! Kui midagi kõnetas või hakkas mõte jooksma, võta kindlasti ühendust: liis.jakimainen@lasteklubi.ee.

Liis Jakimainen
Väike Päike huvikooli juht