Viimsi/Tallinna Ülikooli noor naiskond liigub suurte eesmärkide suunas

14. dets 2022
foto-erakogu

Erinevad pallimängud teevad Viimsis suurt võidukäiku. Kui korvpall, jalgpall ja käsipall on olnud meeste pärusmaa, siis võrkpallis on jäme ots naiste käes. Räägime naiskonna olevikust ja tulevikust peetreeneri Sten Esnaga.

Eelmisel hooajal tulid mitmed Viimsi tüdrukud, teiste hulgas koondise kandidaadid Marily Lass ja Ave Kuusk võrkpallis Eesti meistriks Tallinna Ülikool/Kikas nime kandvas naiskonnas. Käesoleval hooajal on naiskond läbinud noorenduskuuri, jätkuvalt palju mängijaid on Viimsist ning naiste võrkpalli meistriliigas mängitakse Viimsi/Tallinna Ülikool nime all.

Möödunud hooajal võitis Tallinna Ülikool/Kikas naiskond Eesti naiste meistriliiga ning Balti liigas jõuti Final Fouri. „Selliseid tulemusi ei oodanud meilt hooaja alguses keegi. Tegime tugeva põhihooaja ning hooaja edenedes mängupilt paranes ning muutusime kindlamaks,” annab peatreener ülevaate eelmisest hooajast.
Põhiturniir lõpetati teisena ning süües kasvas isu. „Muidugi oleks olnud tore ka Balti liigas medalitega lõpetada. Kahjuks kaotasime F4-s mõlemad mängud, aga saime väärt kogemusi. Igasugune karastumine tuleb kasuks. Võib-olla just mängud Balti liigas, aitasidki meil Eesti meistriliigas tiitlini jõuda,” kirjeldab Sten Esna.

2022/2023 hooaeg juba Viimsi/Tallinna Ülikool egiidi all
Viimsilaste ja võrkpallisõprade nimel palun peatreeneril selgitada naiskonna nimemuutust. “Eelmise aasta meistrid Lass, Kuusk, Kibbermann, Pertens jpt on kõik Viimsi tüdrukud. Samuti praegune kapten Sirli Tänav ja tema kaksikõde Sigrid, aastate jooksul on neid veelgi olnud. Eelmisel hooajal oli treenerina minu kõrval ametis Laos Lukas, kes on Viimsi noortega teinud aastaid väga head tööd ning aidanud noortepüramiidi kasvatada. See, et me sellel aastal mängime Viimsi/Tallinna Ülikool nime all, on asjade loomulik käik. Viimsi tüdrukute hulgas on võrkpall väga populaarne ja motiveerib pingutama, kui meistriliigas mängivad omad,” seletab Sten Esna nimemuutuse lahti.

Hoolimata verinoorest koosseisust on esimesed võidudki saadud. Kolm kuud tagasi alustades, olin põneva väljakutse ees, et kuidas üldse neid väga noori veidi vanemate hulka integreerida. „Meie mängijate sünniaastad jäävad 2002–2008 vahele. Hooaja algus oligi raske, kuid tänaseks päevaks on juba palju tööd ära tehtud. Julgen isegi arvata, et kui tähtede seis on hea, võime kevadel medalimängudesse sekkuda,” vaatab peatreener optimistlikult kevadele vastu.

Suured ambitsioonid
“Meie eesmärk ei ole pikas perspektiivis vaid Eesti meistritiitel. Soovime, et tüdrukud jõuaksid ka rahvusnaiskonda“. Kibbermann on juba koondises. Ave Kuusk mängib õpingute tõttu Tartu Ülikool/Bigbank naiskonnas. Marily Lass, kes möödunud hooajal oli libero positsioonil üks liiga parimaid, mängib tänavu TalTechi naiskonnas, et osaleda ka Balti liigas ning jääda niimoodi koondise vaatevälja. „Umbes viis aastat tagasi toimus meil naiskonnas sarnane noorenduskuur ning tänavuse hooaja eel otsustasime samuti selle läbi viia, et anda rohkem võimalusi noortele. Tänavu on minu kõrval teiseks treeneriks Markus Maila ning jõusaali treeninguid viib läbi Raigo Koodres,” räägib peatreener.

Lisaks Eesti meistriliigale võtavad enamik noori osa ka erinevatest noorteliigadest. “Balti liigas osalemine oleks tänavu liiga suur samm korraga. Mängude arv peab noorte jaoks optimaalseks jääma,” ütleb ta.

Tulles tagasi mängijate nooruse ja päris suure koormuse juurde, ei saa jätta küsimata, kuidas ajaliselt toime tullakse, sest ka koolis tuleb ju käia. “Esiteks peab ütlema, et kõik on väga motiveeritud. Treeningutel on kõik hingega asja juures. Et mina saaksin arvestada ja planeerida, olen ma palunud nädala alguses teada anda, kes kuidas osaleda saab. Algusest peale on kõigil selge, et asjade toimimiseks peame kõik üksteist austama. Mul on hea meel, et kõik toimib ja ollakse hingega asja juures,” selgitab Sten Esna oma põhimõtteid. Ta lisab veel, et kõikidest ei peagi profimängijaid tulema. Kuid sport aitab elus läbi lüüa ja annab kaasa mitmed olulised põhitõed, et elus hakkama saada.

Kogukonna tugi on oluline
Kui trenni tehakse viis-kuus korda nädalas nii Tallinnas kui ka Viimsis, siis meistriliiga mänge mängitakse Viimsi koolimajas ning ka pealtvaatajad on leidnud tee mängudele. „Tegu ei ole kindlasti lühiajalise projektidega, mõne aasta pärast soovime kindlasti ka Balti liigas võistelda,” räägib peatreener.

Temporündaja positsioonil mängiva kapteni Sirli Tänav on naiskonnas peatreeneri parem käsi ja noorte eeskuju.

Kuidas Sina võrkpalli juurde sattusid?
Alustasin umbes kaheksa aastat tagasi, enne seda tegelesin seitse aastat hoopis võistlustantsuga. Mulle ja õele hakkas silma, et Pirital viiakse võrkpallitrenne läbi ning ema soovitas kohale minna ja proovida. Ka kooli kehalise kasvatuse tundides käidi võrkpallist rääkimas ja ette näitamas. Meie treeneriks sai Laos Lukas. Mõne aasta pärast soovitas treener edasi minna Sten Esna juurde, kes pani meistriliiga naiskonda kokku. Täna mängime oma mänge juba koduse publiku ees.

Sina oled 20-aastane ja oled naiskonna üks vanemaid. Kuidas on täita kaptenirolli?
Oleme kõik väga noored, aga nii treeningutel kui ka mängudel oleme ühtsed ja hoiame kokku. Tiimitunne on tugev.
Kapteniroll, kuhu treener mind määras, vajab veel sisseelamist – oluline on säilitada rahu ja kõiki toetada. Kui midagi läheb endal valesti, ei tohiks halbu emotsioone näidata, pean naiskonda toetama. Peamine eesmärk on hoida tiim ühtsena, et keegi ei tunneks end kõrvalejäetuna. 

Kuidas Su kaksikõde kapteni sõna kuulab?
Kerge see ei ole, aga pigem on hirm mul peas. Õde on alati olnud minu kõige suurem fänn. Kui mul platsil midagi õnnestub, kuulen kõigepealt tema rõõmsaid hüüdeid ja häälekat kaasaelamist. Mina toetan teda samuti alati.

Kuidas on teil hooaeg sujunud?
Hooaja esimestes mängudes ei olnud veel kõik paika loksunud, aga järjest paremini on hakanud minema nii treeningutel kui ka mängudes. Oleme ka mõned võidud saanud. Meil on võimalus, aga tööd tuleb palju teha. Meil ei ole eriti suurte mängude kogemusi, aga meid ei saa alahinnata, vaim on meil tugev.

Kes on koondise tasandil Sulle eeskujuks olnud?
Kedagi konkreetset on raske välja tuua. Pigem on seda terve naiskond, kes tähtsatel mängudel üksteist on toetanud ja kokku hoidnud.

Millega Sa võrkpalli kõrvalt veel tegeled?
Lõpetasin kevadel gümnaasiumi. Päris raske oli ühendada kooli lõpetamist ja mängimist, sest osalesime samal ajal ka Balti liigas. Aga kui väga midagi tahta, siis saab hakkama. Viimsi noortetreeneri Rando Soome kõrval olen õppinud ka treeneriametit, ise treenin 12–15-aastaseid tüdrukuid, kes käivad ka juba saalis kaasa elamas.

Ole kursis ja hoia sündmustel silma peal
Facebook: Viimsi/Tallinna Ülikool
Naiste meistriliiga: volley.ee/voistlus/saalivorkpall/naised/naiste-meistriliiga/

Kärt Radik
Viimsi Teataja kaasautor