Suurulukite rohkuse probleem vajab lahendamist

14. sept 2022
Kaks Viimsi põtra ornitoloog Hannes Pehlaku auto ees üle tee lipsamas. Foto: Hannes Pehlak. Allikas: Viimsi Teataja

Sellel nädalal on nii üleriiklikus meedias kui ka sotsisaalmeedias ilmunud murettegevaid sõnavõtte Viimsi suurulukite arvukuse ja nendega seotud liiklusõnnetuste teemal. Viimsi Vallavalitsus tegeleb lahenduste leidmisega.

Aasta alguses valmis rohevõrgustiku toimivuse uuring, mille üheks fookuseks oli loomastiku ja elupaikade alusuuringud Viimsi rohevõrgustikus ning mis pidi andma vastused suur-ulukite arvukuse ja paiknemise osas. Elurikkuse ja ökosüsteemide teenuste ekspert, bioloog Lauri Klein tõi uuringus välja, et suurulukite arvukuse ja asustustiheduse osas said kinnitust trendid, et nii põtrade kui ka metskitsede arv on viimase nelja aastaga tõusnud. Viimsi põtrade asustustihedus on võrreldes Eesti keskmisega umbes kolm korda kõrgem (metskitsedel mõnevõrra vähem), mistõttu ei ole loomadel enam piisavalt looduslikku eluruumi ja nende liikuvus on seetõttu suurem. Viimane loob aga suurema tõenäosuse liiklusõnnetusteks. 

Viimsi Vallavalitsusele on keskkonnatemaatika väga tähtis ning soovib enne otsuste tegemist olla võimalikult informeeritud. Töö informatsiooni kogumisega käib, ühendust on võetud asjasse puutuvate organisatsioonidega ja koostööd on tehtud valdkondlike ekspertide ning ettevõtetega. Viimati meedias ilmunud kirjavahetus vallavalitsuse keskkonnaosakonna ning keskkonnaagentuuri vahel on vaid väike näide sellest, et vald soovib suurulukite suure arvukuse küsimuse osas ekspertidelt täiendavat informatsiooni. Avaldame keskkonna vanemspetsialist Toomas Luhse pöördumise keskkonnaagentuuri direktorile Taimar Alale täies mahus, millega saab tutvuda SIIN.

Liiklusohutuse tagamiseks on ka uuringu tegijad välja toonud võimaluse alandada ohtlikel teelõikudel piirkiirust 50 km/h. Kuna ohtlikud teelõigud ei kuulu vallale, vaid on riigi omandis, on vallavalitsus mitmete aastate jooksul korduvalt pöördunud Randvere teed haldava Transpordiameti poole ettepanekuga selgemalt need teelõigud tähistada. Transpordiamet on teelõike täiendavalt tähistanud ja selle tööga jätkatakse.

2021. aasta aprillis võttis Viimsi vallavalitsus initsiatiivi ja paigaldas kootöös Eesti jahimeeste seltsiga Viimsi-Randvere teele ulukite teedelt eemal hoidmiseks helkurid. Spetsiaalsed reflektorid peegeldavad autotulede valgust metsa poole, moodustades tee ja metsa vahele valgusseina, mis peaks ulukitele hoiatavalt mõjuma. Inimsilmad seda valgust ei näe. Kui reflektor ulukile mõjub, peaks loom enne teele astumist seisma jääma ning ootama kuniks sõiduki tulevihu ja reflektori koosmõjus tekkiv valgussein kustub. Hinnanguliselt paistab tekkiv valgus 30 meetri kaugusele metsa. Jäägriabi OÜ hinnangul on reflektorid olukorda parandanud ning õnnetusi on vähemaks jäänud, aga üldine (ilma õnnetusteta) loomadega kohtumiste arv on jätkuvalt kasvutrendis.

Lahenduste leidmine nii suurulukite arvukuse küsimuse kui ka liiklusohutuse tagamise osas jätkub ning vallavalitus hoiab oma elanikke arengutega kursis. Praegusel pimedal ajal paneme aga kõikidele liiklejatele südamele olla veelgi ettevaatlikum, sest alanud on põtrade jooksuaeg. 

Märgates maanteel vigastatud või hukkunud metslooma, palume sellest teada anda riigiinfo telefonil 1247. Kui loomaga kokkupõrkel on inimkannatanuid, tuleb koheselt helistada hädaabinumbril 112.

Kristi Berggren
avalike suhete osakond

Foto: Hannes Pehlak (Viimsi Teataja)