Tulevikuseminaride ettepanekud said vastused

21. aug 2023
Tulevikuseminar

20. kuni 27. juulini toimusid vallavalitsuse poolt korraldatud piirkondlikud tulevikuseminarid. Kodulehelt leiab nüüd tõstatatud ettepanekute kogumi ja vastused.

Viimsi vald on loomas pikaajalist arengustrateegiat, mis seab siinsele elukorraldusele sihid 2045. aastaks. Strateegia loomise raames on toimunud mitmeid kaasamisüritusi ja kogutud sisendit ning tagasisidet. Juulis toimusid valla erinevates külades viis piirkondlikku tulevikuseminari, kus kogukonnaesindajad said rääkida külatasandilt vaadates tänastest kitsaskohtadest ja arenguvajadustest. Vallavalitsuse arendusosakond kogus kõik ettepanekud kokku ja koondas nad teemadeks, millele omakorda on otsitud ka vastused.

Kohtumistel kogutud ettepanekud ja vastused neile leiad SIIT.

Arendusosakonna juhataja Ivar Hendla sõnul kogunes teemasid väga seinast-seina, aga oli neid, mis kindlasti kordusid. Näiteks leidsid pea kõikide arutelude osalejad, et oluline on säilitada Viimsi väärtuslikke looduskeskkondi. Arendused seal hulgas ühiskasutatav taristu nagu rannad, promenaad jms, peaksid olema võimalikult looduslähedased ning häirima looduskeskkonda võimalikult vähe. Elamute ehitamine ei tohi aset leida metsa arvelt ning peab arvestama olemasoleva taristu piirangutega (näiteks liiklus, vesi jne).
Lisaks väljendati soovi olla rohkem kaasatud valla otsustusprotsessidesse ja suuremale avatusele. Eraldi teemana tõstatati külavanemate rolli kogukonna esindaja ja vallavalitsuse sõnumite elanikeni viijana. Läbiv oli ootus, et muudatused kohalikus ruumis oleks kohaliku kogukonnaga kooskõlastatud ja läbi arutatud ning lähtuks ennekõike elanike huvidest.

Liikuvus laiemalt oli teemana olulises fookuses. Seda nii ühistranspordi arendamise osas kui ka olemasolevate liikumiskoridoride piiratus.  Sõiduteede ehitusel peaksid teed valdavalt olema täiendatud ka kergliiklusteega ning seejuures tuleks vältida asjatuid eriliigiliste teede ristumisi.

Oluliseks peeti elutähtsate ressursside – näiteks vesi, elekter ja gaasitrassid – tarka ning läbimõeldud kasutamine kogu valla ulatuses ja vastava taristu maa alla paigutamist. Sademevee kasutust toetavad lahendused peavad saama tavapäraseks nii era- kui ka avalike kinnistute arendamisel. Samuti on elanikele Hendla sõnul oluline alternatiivsete veevarude kättesaadavuse tagamine kriisiolukordades, kus ei saa loota valla välistele ühendustele. Kerksuse teemal kõlas mitmel seminaril mure piirkondliku ohuteavituse korraldamise pärast – sealhulgas sireenid ja digitaalsed teavituskanalid.

Arendusosakonna juhataja sõnutsi kõlas läbivalt ootus rajada kogukonnamajad, kus elanikud saaksid ise korraldada endale olulisi kogukonda liitvaid üritusi alates küla koosolekutest kuni tähtpäevade tähistamiseni. Ühtlasi aitaksid need kujundada kogukonna identiteeti.

Loe "Viimsi 2045" strateegiaprotsessist täpsemalt SIIN.
4. septembrini saab "Viimsi 2045" avaliku väljapanekuga tutvuda SIIN.
Avaliku väljapanekuga laekunud ettepanekute ja küsimuste avalik arutelu toimub 6. septembril kell 17 Viimsi raamatukogus.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond